Questions
Q: We are planning to include morning and afternoon snacks and lunch in the price of our public classes and need to increase our prices. Two questions:1.What is LERN’s position on including food in public workshops?2.When increasing prices, are there guidelines for communicating..
Q: How do you handle high dollar purchases of equipment for an industrial program? For example, we recently spent approximately $80K for some CNC machining equipment. Does this expense need to be absorbed by the department, or division, in one year? I’ve read the article on..
Q: Have there been any studies regarding the effect on enrollment of lowering, or raising prices. If we lower our prices, will we get a disproportionate increase in enrollment?
Q: We are looking at how and where we can trim costs, I’m sure like every other program. We have not changed the glossy cover and newsprint insides of our catalog for a number of years. How do we determine the effectiveness of that paper? Surrounding districts use newsprint,..
