Questions

Program Benefits

Sep 13, 2019 9:06:58 PM
by Jordan Kivley |

Q: Getting a lot of applications from teachers for craft classes (maybe because of the economy). If instructors want $10 per person plus supply fee of $5, I don’t think I can price it at anything higher than $19 for this area

 

A: The answer is that you have to look at the benefit to your program.

1.      Will you make any money?
2.      Is the value of running the course worth making little or nothing as far as getting people involved/committed to your program?

To determine how to price the course, you need to look at your promotion costs for the course, your production costs (i.e., teacher pay and materials costs) and your operating margin.

You already know your teacher and materials costs, so the question is can you price the course so that you cover promotion and still generate an operating margin (“profit” ) of 45%. If the answer to that is “no” then you may want to direct your resources elsewhere, unless the class will lead to other enrollments and benefits other than the revenues it generates on its own.  In your case, if $19 is truly as high as you can price the course, you are going to be investing your resources into courses that will not give you the pay-back you need to get.

Posts by Tag

see all

LATEST NEWS

Ideal Programming Percentages
Brendan Marsello
How to pay online instructors
Julie Coates
Q&A
Julie Coates
Contract Sales Commissions
Jordan Kivley
CE Benchmarks
Jordan Kivley